Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Novinky ze světa techniky zpestřily jednání politických špiček EU

Novinky ze světa techniky zpestřily jednání politických špiček EU
V prvním listopadovém týdnu Praha hostila dvě významné politické akce konané u příležitosti českého předsednictví. Strategická jednání ministerských představitelů členských zemí EU zpestřila VŠB – Technická univerzita Ostrava, jejíž zástupci do hlavního města přivezli ukázku toho, co se na českých univerzitách urodilo v oblasti 3D tisku a robotiky.

České předsednictví, které se s podzimem překulilo do své druhé poloviny, je příležitostí nejen pro české politické špičky, ale i nejrůznější organizace včetně vysokých škol. Šance ukázat, co na českých univerzitách vzniká v oblasti vědy a výzkumu, se chopila VŠB – Technická univerzita Ostrava. „S účastí jsme neváhali, byla to příležitost představit světu české technické školství a navázat zajímavé spolupráce,“ říká Jiří Struž, doktorand Fakulty strojní a organizátor ostravské účasti. Na událostech mezinárodního významu, na nichž se pohybovaly delegace z Evropské unie i celého světa, dokázali zástupci Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky zaujmout novinkami z oblasti 3D tisku a robotiky.

První významnou akcí, které se VŠB-TUO účastnila, bylo Neformální zasedání ministrů obchodu členských zemí EU. U příležitosti českého předsednictví ji zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Kromě hlavních bodů jednacího programu, jehož součástí byla témata geostrategické důležitosti obchodu či obchodní vztahy s USA, si mohli politici prohlédnout také výstavu 3D tištěných výrobků a zároveň si vytisknout přívěsek s logem předsednictví. „Zájemcům jsme objasňovali principy 3D tisku i reverzního inženýrství a diskutovali o trendech v designu a konstrukci,“ vysvětluje Struž, který spolu se svými kolegy zodpovídal dotazy nejrůznějšího typu. „S ochrankou delegace Spojených států amerických například jsme hovořili o problematice 3D tisku zbraní v souvislosti s bezpečností politiků i veřejnosti,“ vzpomíná.

Bezpečnosti kybernetické v kontextu s regulací a praxí států, podniků a uživatelů se pak věnovala dvoudenní konference nazvaná Bezpečná a inovativní digitální budoucnost EU. Kromě 3D tisku tam VŠB-TUO představila robotické pracoviště odpovídající koncepci Průmyslu 4.0 a roboty hrající na piano či rozvážející občerstvení.

Výstava podle organizátorů zaujala delegace z nejrůznějších zemí Evropy i světa – od Francie po Indii. Zástupci VŠB-TUO tak měli šanci navázat celou řadu kontaktů. „Ve hře je například spolupráce se studenty technických oborů z Jihoafrické republiky, o níž jsme hovořili s diplomaty z místní ambasády. Rýsuje se také zapojení univerzity do mnoha mezinárodních vědeckých projektů,“ říká Radim Hercík z Fakulty elektrotechniky a informatiky s tím, že využít možností, které české předsednictví nabízí, se VŠB-TUO určitě vyplatilo.

Vloženo: 28. 11. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: VŠB – Technická univerzita Ostrava
Zpět