Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

3D tisk lehkých a odolných, pevných a geometricky přesných kompozitů je schopný nahradit v určitýh případech zdlouhavou výrobu obrábění hliníku. Klasický stolní FDM tisk nabízí cenové dostupné řešení pro realizaci vašich představ. Jednou z mnoha výhod je široká škála druhů materiálů. Od flexibilních až po materiály s příměsí například dřeva, bronzu a dalších.

Na 3D tiskárně Markforge X7 je možné do nanášené Matrice pevného materiálu Onyx vkládat jako výztuhu různé typy vlákna. Houževnatý Onyx lze vyztužit karbonovým, Kevlarovým nebo skelným vláknem. Markforge X7 nabízí alternativní přístup k výrobě dílů obráběných z hliníkových slitin, zejména v podobě menší časové náročnosti na výrobu a menší hmotnosti prototypů.

3D tisk kompozitních materiálů využívanou výrobní technologií nejen ve strojírenské výrobě. V případě, že máte zájem dozvědět se více o možnostech tisku kompozitních materiálů, nebo byste rádi viděli využití technologie v praxi, kontaktujte nás.

3D tisk kompozitů vyztužených kontinuálním karbonovým vláknem

3D tisk plastových kompozitů z materiálu Onyx. Skládá se z nylonu a mikro-karbonových vláken. Poskytuje tisk tuhých, pevných a přesných součástí. I bez přítomnosti vláken je samotný materiál 1,4 x pevnější než ABS, zároveň však jeho pevnost může být zvýšena kontinuálním carbonovým vláknem (Continuous Fiber Reinforced Plastics). Jednou z výhod je chemická a tepelná odolnost.

Charakteristiky kompozitních materiálů a jednotlivých vláken jsou dostupné na webu výrobce.

Materiály pro 3D tisk kompozitních plasty:

 • Plasty
  • Onyx nebo Onyx FR (samozhášivý)
 • Vlákna
  • Karbon
  • Kevlar
  • Skleněné vlákno
markforged_onyx.jpg

Zařízení používané pro 3D tisk kompozitních plastů

Tiskárna Markforged X7 je vybudováno od základu pro spolehlivou výkonnost a přináší průlomovou kvalitu a přesnost 3D tisku. Platforma značící se nejvyšší průmyslovou třídou přináší mnoho vylepšení a figuruje na prvním místě své vývojové řady. Obsahuje zesílený dvou-tryskový systém, který podporuje tisk kontinuálního karbonového a dalších zpevňujících vláken. Laserová inspekce skenuje během tisku součást, tak aby byla zajištěna co největší rozměrová přesnost.

Technické specifikace Markforged X7

Maximální rozměry součásti (X × Y × Z) 330 × 270 × 200 mm
Výška vrstvy 50-125 µm
Nejvyšší pevnost výtisku v tahu 700 MPa
Nejvyšší ohybová tuhost výtisku 51 MPa/s
Plastové materiály Onyx, Nylon, Onyx FR
Vyztužující vlákna Kevlar, Karbon, Skelné, HSHT

3D tisk plastů metodou Fused Deposition Modeling (FDM/FFF)

Nejrozšířenější technologie 3D tisku, která poskytuje širokou škálu materiálů k tisku. Výhodou je rychlá a cenově dostupná výroba prototypů. Hodí se pro výrobu funkčních dílů specifických vlastností na základě zvoleného tiskového materiálu. Výrobky vytištěné FDM technologií nacházejí uplatnění ve všech výrobních a průmyslových, oblastech. Vytištěné díly lze dle potřeby v rámci postprocessingu lepit, upravovat a barvit.

3D tisk plastů FDM

Rozsáhlé spektrum materiálů nabízí různé vlastnosti vytištěných dílů. Tištěné materiály jako ABS jsou známé pro své mechanické vlastnosti a ideální pro výrobu funkčních prototypů, CPE materiály chemicky odolné a tvrdé s dobrou rozměrovou stálostí, PC udržující rozměrovou stálost i při zvýšených teplotách (až 110°C), vysoce tvrdé prototypy z Nylonu, flexibilní filamenty TPU a další. Technologie FDM může být levnější alternativou k dražším konvenčním technologiím nebo SLS tisku. Na přání zákazníka jsme schopni tisknout jakýkoliv z dostupných materiálů ve formě filamentu.

Materiály pro 3D tisk plastů:

 • PLA, Tough PLA
 • Nylon
 • ABS
 • CPE, CPE+
 • PC
 • TPU 95A
 • PP, PVA
 • Breakway
 • Materiály s příměsí dřeva, kovu, karbonu a jiné
ultimaker.png

Zařízení používaná pro 3D tisk plastů

Pro tisk technologií FDM nabízíme široké portfolio tiskáren Ultimaker S5, Stratasys Fortus 450mc, Bambu Lab X1-Carbon, DeltiQ 2, Prusa Mk3S+ a další. Nabízíme profesionalitu, spolehlivost, univerzální a prakticky nepřetržité využití a řešení na míru Vašm potřebám. Nabízíme průmyslovou kvalitu výtisků. Výhodou je variabilita velikosti tiskových prostor a možnost tisku široké škály matrálů včetně těch, které vyžadují stálou okolní teplotu. Díky možnostem zařízení nabízíme i vícebarevný tisk. Tiskárny nám umožňují všestrannou výrobu od rychlého prototypování až po funkční díly na míru.

Technické specifikace Ultimaker S5

Maximální rozměry součásti (X × Y × Z) 330 × 240 × 300 mm
Výška vrstvy (dle trysky) tryska 0,4 mm 20-200 µm
Počet extruderů 2
Průměr trysky 0,25 / 0,4 / 0,8 µm/s
Pracovní teplota trysky 180-280 °C
Vyhřívání podložky 20-140 °C
Podporované formáty dat .stl, .obj, .x3d, .3mf, .jpg, .gif, .png

Technické specifikace Stratasys Fortus 450mc

Maximální rozměry součásti (X × Y × Z) 406 × 355 × 406 mm
Výška vrstvy (dle trysky) tryska 0,4 mm 130 - 330 µm
Počet extruderů 1
Podporované materiály ABS, ASA, FDM Nylon, ULTEM

Technické specifikace Bambu Lab X1-Carbon

Maximální rozměry součásti (X × Y × Z) 256 × 256 × 256 mm
Výška vrstvy (dle trysky) tryska 0,4 mm 100 - 200 µm
Maximální zrychlení tiskové hlavy 20 m/s2
Podporované materiály PLA, PETG, TPU, ABS, ASA, PVA, PET,...

Technické specifikace Trilab Deltiq 2 Plus

Maximální rozměry součásti (X × Y × Z) Ø 250 (X, Y) x 500 mm
Rozlišení na ose X a Y 0,4 mm
Výška vrstvy 50 - 200 µm
Podporované materiály PLA, PETG, TPU, ABS, ASA, PVA, PET,...

Zaujala vás tato služba? Kontaktujte nás.

Ing. Jakub Měsíček, Ph.D.

Ing. Jakub Měsíček, Ph.D.

3D tisk kompozitů