Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Reverzní inženýring je vytváření 3D modelu ze stávajícího fyzického dílu pro další použití v CAD, CAM, CAE nebo v jiných systémech. Pomocí 3D skeneru se nasnímá existující součást, která se následně digitalizuje a pomocí vhodného softwaru rekonstruuje do formátů, se kterými mohou pracovat CAD nebo CAM aplikace.

Reverzní inženýrství provádíme s využitím 3D skenování přenosným laserovým skenerem Creaform HandySCAN 700 nebo alternativně zpracování vstupních dat z jiných skenovacích systémů (např. GOM). Data ze skenování jsou následně zpracována (mrak bodů) v CAD programech.

Reverzní inženýring je digitalizace stávajícího fyzického dílu respektive vytvoření 3D modelu, který je pak možné dále zpracovávat v CAD, CAM, CAE nebo v jiných systémech. Typickým výstupem jsou pak data (model) ve formátu STEP, IGES, STL nebo DXF.

Využití reverzního inženýrství

Reverzní inženýrství v naprosté většině případů znamená digitalizaci dílů a jejich převod do CAD respektive vytvoření 3D modelu nebo výkresové dokumentace dílů, u kterých nejsou CAD data k dispozici nebo byla ztracena.

Reverzní inženýrství se snaží o co nejvěrnější kopii původního originálu. S použitím běžných laserových či optických skenerů je přesnost digitalizace u běžných dílců dostatečná, avšak u některých typů velmi složitých forem nebo dílců s komplexní vnitřní strukturou je vytvoření digitální kopie fyzického předmětu jen velmi obtížná.

Používané nástroje

Pro tvorbu 3D modelů z reálných součástí používáme 3D skenování bezkontaktním laserovým skenerem Creaform HandySCAN 700. Takto získaná data dále zpracováváme v CAD programech. Výsledkem pak jsou standardní 3D modely.

Používáme software:

  • VXModel: Scan-to-CAD
  • VXinspect: inspekční sotware
  • Geomagic Design X
  • Solidworks 2018 Premium
  • solidThinking INSPIRE

Technické specifikace Creaform Handyscan 700

Rychlost měření 480 000 měření/s
Oblast skenování 250 × 275 mm
Zdroj světla 7 laserových křížů 1 laserová linie
Rozlišení skeneru 0,05 mm
Přesnost skeneru až 0,03 mm
Objemová přesnost 0,020 mm + 0,060 mm/m bez MaxSHOT 3D

Zaujala vás tato služba? Kontaktujte nás.

Ing. Lukáš Jančar

Ing. Lukáš Jančar

Reverzní inženýrství